Nárok na sociální byt se bude vztahovat k průměrné mzdě

Pravidla pro přidělování dotací a úvěrů na sociální a dostupné byty se od března změní. Nárok na bydlení od obce se u potřebných už nebude posuzovat podle životního minima, ale podle průměrné mzdy. Rozšíří se tak okruh nájemníků.

Novelu vládního nařízení o programu Výstavba, kterou připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), schválila vláda. Program Výstavba, o který zatím obce kvůli celkovému nastavení neměly příliš zájem, se rozšíří také na přístavby, nástavby nebo rekonstrukce zchátralých budov.

„Podle stávající právní úpravy se postupem času zužuje cílová skupina, ze které vypadávají některé domácnosti, zejména jednočlenné a dvoučlenné. Tedy především senioři a matky samoživitelky,“ uvedlo MMR v předkládací zprávě. Nárok na sociální byt má teď domácnost, která nemá šanci sehnat běžný byt a s příspěvkem na bydlení po odečtení normativních nákladů jí nezbývá 1,6násobek životního minima. To se od roku 2012 nezměnilo.

Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší. Po růstu mezd a důchodů řada lidí už na pomoc nedosáhne. Nově by sociální byt mohli dostat ti, jejichž příjem nepřesáhne 0,6 až 1,2násobek průměrné mzdy podle počtu členů domácnosti. Okruh příjemců se tak rozšíří.

Dostupné a sociální byty budou moci obce budovat i v rodinných domcích. Místnost pro domovníka či sociálního pracovníka bude v domech s víc než šesti sociálními byty. Obce teď mohou zřizovat byty v budovách, které se aspoň rok na bydlení nevyužívaly. Podle novely má stačit, když nebudou objekty využívány k bydlení v době podání žádosti o peníze. Dosud musela radnice byt za peníze z programu pronajmout do půl roku, po dostavění na to bude mít rok.

Výstavba vázne

Na stavbu sociálních bytů poskytne stát obcím stoprocentní dotaci. Jde však maximálně o pětinu bytů v konkrétním domě. Na zbytek bytů si může obec vzít buď zvýhodněný úvěr z fondu bydlení, nebo komerční úvěr. Byty za státní peníze by měly potřebným sloužit minimálně 20 let.

Téma dostupnosti bydlení je v Česku stále větším tématem. Ceny nemovitostí i nájmy v posledních letech prudce vzrostly, hypotéky jsou kvůli regulaci méně dostupné a stát i města sociálně dostupné byty prakticky nestavějí.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/finance/clanek/narok-na-socialni-byt-se-bude-vztahovat-k-prumerne-mzde-40315104