Realitního makléře už nebude moct dělat každý

Ministerstvo pro místní rozvoj se vypořádává s připomínkami odborníků k zákonu o realitní činnosti. Návrh zákona by měl jít do vlády ještě v létě. „Situace kolem realitních zprostředkovatelů je nepřehledná. Nová pravidla posílí ochranu spotřebitelů,“ říká o návrhu realitního zákona ministryně Karla Šlechtová.

Zatímco doteď mohl realitního makléře dělat téměř každý, od října příštího roku by jejich práce měla mít jasnější pravidla. Makléřům přibude povinná kvalifikace a zkouška, budou si platit pojištění odpovědnosti a jejich profese se stane vázanou živností. V Česku se prodejem nebo pronájmem realit zabývá přes 15 tisíc lidí, to je v přepočtu na obyvatele nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Zákon o realitním zprostředkování teď připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. "Návrh zákona by měl být předložen vládě v průběhu léta," sdělila HN Veronika Vároši, vedoucí tiskového oddělení na ministerstvu pro místní rozvoj.

Realitní kanceláře nový zákon vítají. Měl by přispět k lepší pověsti oboru a k vyšší ochraně zákazníků. Některé návrhy však podle nich nejsou ideálně nastavené.

Úschova peněz na zvláštním účtu

Za slabinu návrhu označují realitní kanceláře úschovu peněz zákazníků a nakládání s nimi. Jedná se především o zálohy − tedy peníze, které realitní kanceláři nepatří. "My bychom byli rádi, aby zákon přikazoval, že se musí vést oddělené účty pro správu těchto financí," říká Jan Borůvka, generální sekretář sociace realitních kanceláří ČR.

Realitka by nemohla snadno sáhnout na peníze, které jí nepatří, kdyby se například dostala do finančních problémů. O peníze by lidé nepřišli, ani kdyby firma skončila v konkurzu a s jejími účty by hospodařil konkurzní správce. Lidé by se tak vyhnuli zdlouhavým soudům o vymáhání svých peněz. "Žádné opatření však neřeší defraudaci," konstatuje Borůvka s tím, že se proti krádeži nelze pojistit.Pojištění je ostatně další věc, na kterou asociace upozorňuje. Zákon by měl pro makléře zavést pojištění odpovědnosti, podle Borůvky je ale nastavené příliš vysoko. V zákoně je pojištění navrženo na šest milionů pro každého podnikatele. "To je podle nás nepřiměřená částka," odmítá návrh Borůvka.

Makléře nebude moct dělat každý

K zákonu se sešlo celkem 248 připomínek. Týkají se dokládání odborné způsobilosti a potřebné praxe, povinného pojištění nebo náležitostí a úpravy smluv o realitním zprostředkování. Kdo bude chtít v budoucnu začít s prací realitního makléře, musí prokázat svoji odbornou způsobilost. Automaticky ji zajistí vystudování ekonomie nebo práva na vysoké škole. Podle asociace je ale pro práci v realitách výhodou stavařina. Přesto budou absolventi vysokých škol stavebního směru potřebovat navíc jeden rok praxe. S nižším vzděláním roste počet let, která makléř bude jako nutnou praxi potřebovat. Řada realitních kanceláří teď vydává makléřům různé certifikáty, jejich kvalita ale není rozhodující. Od nového zákona si ministerstvo slibuje, že se trh pročistí a ubude nespokojených zákazníků.

Autor:   Martina Marečková - redaktorka

Zdroj:    http://byznys.ihned.cz/reality/c1-65342000