Bydlení v nájmu výrazně podraží. Jen kvůli inflaci průměrně o stovky korun

Nájemní bydlení zdraží. K efektům, které dlouhodobě stojí za zdražováním se přidá zvýšení ceny nájemného o inflaci. To v kombinaci s menší dostupnosti vlastnického bydlení a tím i větším zájmem o bydlení v nájmu finální náklady zvýší o stovky, a v některých případech i o tisíce korun.

Vše záleží na smlouvě. V ní je možnost pronajímatele zvýšit nájemné zpravidla upravena takzvanou inflační doložkou, která umožňuje zvýšit cenu za pronájem bydlení podle míry inflace.Doložka je platná za podmínky, že je uvedeno, kterou konkrétní inflací se řídí, tedy například jedním z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaných Českým statistickým úřadem. „Inflace bude jeden z faktorů, který ovlivní ceny nájmů. Její míra v roce 2021 dosáhla 3,8 %. Nájemné by tak v některých bytech mohlo vzrůst o tuto hodnotu,“ okomentoval Petr Hána, expert na nemovitostní trh Deloitte.

Příští rok bude hůř

V případě průměrného bytu o 65 metrech čtverečních s průměrnou cenou 247 korun za metr čtvereční (jde o celorepublikový průměr podle výpočtů společnosti Deloitte) by zvýšení ceny o loňskou míru inflace 3,8 % znamenalo v praxi zvýšení ceny měsíčního nájemného přibližně o 600 korun.V letošním roce Ministerstvo financí odhaduje nárůst průměrné míry inflace výrazně vyšší, a to konkrétně na 8,5 procenta. Za současných cen by se pronájem podle příkladu výše mohl v příštím roce zvyšovat až o téměř 1 400 korun.

Zvýšení cen za pronájmy podle Hendrika Meyera, CEO Bezrealitky pocítí každý, kdo v nájmu bydlí. „Ti, kteří budou sjednávat nový nájem, zdražení pocítí v podstatě okamžitě. Ti stávající na základě svých smluv.

Dražší budou i poplatky za služby

„Je třeba si uvědomit, že s ohledem na cenu nemovitostí, náklady na správu, údržbu a provoz jsou dnešní ceny s ohledem na návratnost pronájmů podhodnocené a majitelé to budou muset reflektovat. Zejména ti, kteří dají do nájmu bydlení pořízené za ceny roku 2021, si nemohou dovolit netlačit na cenu,“ říká pro SZ Byznys Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. Výhodu tak budou mít nájemci v bytech, které majitelé kupovali dříve a mají například výrazně nižší hypotéky. Ti budou chtít zdražováním většinou pokrýt jen rostoucí náklady, nikoli rostoucí hodnotu jejich nemovitosti. Co se týká cen za služby, na téměř dvojnásobek zdražil například v Praze svoz odpadu. Problém je kvůli dlouhodobě chybějícím pracovníkům ale také s cenami úklidů v bytových domech nebo úpravou zeleně. Více peněz bude podle serveru Bezrealitky třeba odvádět také do fondů oprav, protože roste cena prací i stavebních materiálů.

Zálohy za energie vzrostou o pětinu

Nelze zapomenout ani na prudce rostoucí ceny za energie, které s sebou přinesla druhá polovina loňského roku. Zvýšení záloh na spotřebovanou energii se sice formálně v ceně nájemného neprojeví, zcela zásadně ale letos ovlivní celkové náklady na bydlení. Zvýšení záloh se v konečné cenovce projeví úplně všem, nezávisle na tom, zda jde o bydlení v osobním vlastnictví, družstevním bytě nebo jde o byt vlastněný obcí či soukromým majitelem.

Zákonné podmínky pro zvýšení nájemného

Z pohledu zákona může pronajímatel nájemci písemně navrhnout zvýšení měsíčního nájmu, a to až do výše srovnatelného nájemného v daném místě. Zvýšení ale nesmí být vyšší než 20 %. Do těchto 20 % se počítá veškeré zvýšení ceny za poslední 3 roky. Podle nařízení vlády č. 453/2013 Sb. se srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě zjišťuje buď znaleckým posudkem anebo stanovením na základě prokazatelného doložení výše nejméně 3 srovnatelných nájemných.

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-bydleni-v-najmu-vyrazne-podrazi