Byty i rodinné domy zlevňují, jen stavební parcely zdražují

Ceny bytů a rodinných domů v loňském roce zažily zvrat. Po deseti letech vytrvalého stoupání začaly poprvé klesat. Podle dat HB Indexu (index vývoje cen nemovitostí Hypoteční banky) je tu ale stále jedna kategorie nemovitostí, která nejenže udržela svou cenu, ale dokonce si meziročně připsala nejvyšší nárůst. Ceny stavebních pozemků za rok vzrostly o 22,2 procenta.

Hlavním důvodem pro dlouhodobý růst cen pozemků je podle odborníků jejich nedostatek. Byt i dům se postaví, ať už za jakoukoliv cenu nebo za jakkoliv dlouho dobu, ale parcela buď je, nebo není. Pozemky mají obecně tendenci držet hodnotu a někdy i růst v dobách, kdy se ostatním nemovitostem příliš nedaří.Omezená nabídka táhne cenu vzhůru. Stavebních parcel stabilně ubývá, a to z důvodu regulačních plánů jednotlivých obcí, stavebních uzávěr, ale také komplikovanosti změn.

Nejdražší jsou podle Cenového kompasu Sreality tradičně stavební pozemky v Praze. V posledních měsících se jejich průměrná cena pohybuje okolo 19 000 korun za metr čtvereční, následují pozemky ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Ty lze pořídit za průměrnou cenu 5000–6000 korun za metr čtvereční. Naopak nejlevněji se pozemky prodávají v Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Často je lze pořídit za cenu 1700–2200 korun za metr čtvereční. Pozemky jsou levnější než samotné stavby. Parcely se většinou pohybují v cenách milionů, domy v desítkách milionů.

„Nejpoptávanější typ je pozemek v zastavěné části obce, s kompletní infrastrukturou o velikosti do 850 metrů čtverečních, tvarem obdélník nebo čtverec, s dobrou orientací ke světovým stranám a možností napojení na veřejné sítě prakticky na hraně pozemku. Lokalitou se nachází v okolí velkých měst s dobrou dopravní dostupností a dostupností služeb,“ popisuje Patrik Madle, mluvčí Hypoteční banky. Tyto pozemky jsou ale samozřejmě nejdražší.

 Z pohledu konkrétní lokality je v Česku největší poptávka po pozemcích v Praze, Brně a blízkém okolí.„Kvůli omezené nabídce a vysokým cenám se ale poptávkový rádius stále rozšiřuje i do vzdálenějších míst, zejména do oblastí s dobrou dopravní dostupností. Největší potenciál na zhodnocení je v lokalitách s plánovanou novou infrastrukturou, jako jsou rychlostní silnice, železniční tratě nebo obchvaty,“ doplňuje Jana Panochová, senior konzultant realitní kanceláře Lexxus Norton.

„Očekáváme, že v následujících měsících realitní trh pookřeje a ti, kteří vyčkávali, teď budou chtít investovat. Tím se vyváží opatrnější start roku, který jsme na druhou stranu očekávali. Takže rok bude z mého pohledu končit opět 7–8% růstem,“ odhaduje Meyer.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-byty-i-rodinne-domy-zlevnuji-jen-stavebni-parcely-zdrazuji-226692