Ceny bytů a rodinných domů padají až o desítky procent. S nájmy to bude horší

Po loňském turbulentním roce na realitním trhu, a to jak z pohledu růstu cen, tak z pohledu rekordních prodejů, přišel letos útlum. Vše odstartovalo zrychlení tempa růstu inflace, na které už z kraje roku začala reagovat Česká národní banka (ČNB) postupným zvyšováním úrokových sazeb. Aktuálně si z důvodu růstu úrokových sazeb na průměrné hypotéce klienti připlatí za měsíc i přes 10 tisíc korun v porovnání se stavem v loňském roce, kdy se sazby pohybovaly ještě na historických minimech. Další zvrat, který propady prodejů a poptávky ještě posílil, přišel v dubnu, opět ze strany ČNB, která upravila takzvané úvěrové ukazatele

Úvěrové ukazatele ČNB

Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby od dubna 2022 tento ukazatel nepřesáhl u nových úvěrů 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let).

Ukazatel DTI (Debt to Income) jepoměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).

Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).

Úvěrové ukazatele banky zohledňují u nových úvěrů. V případě refinancovaných úvěrů (nebo pokračujících hypoték po konci fixace) jen v případě, že se původní úvěr navýší.Banky mohou u žadatelů, u nichž jsou přesvědčeny, že úvěr v budoucnu bez problémů splatí, udělat výjimku a limity nepoužít – každé čtvrtletí na 5 % celkového objemu hypotečních úvěrů, které poskytly v předcházejícím kalendářním čtvrtletí. (ČNB)

Prodeje bytů jsou nízko Zásadní útlum poptávky po hypotečních úvěrech se tak postupem měsíců letošního roku začal propisovat i do samotných prodejů nemovitostí. Na tento vývoj na trhu reagují už ale i ceny novostaveb. Po jejich rekordním růstu v minulém roce totiž přichází jejich stagnace. Starším bytům klesá cena Ochlazení trhu tvrdě zasáhlo také prodeje starších nemovitostí, v jejich případě ale cena už klesá.Mírný pokles cen starších bytů potvrzují také data největšího inzertního portálu Sreality.cz. V některých krajích Česka propad cen přesáhl i deset procent.

Turbulence na nájemním trhu

Na rozdíl od trhu s nemovitostmi na prodej, na kterém bylo letos spíše ticho, nájemní trh zažíval turbulence. Významný nárůst poptávky po nájemním bydlení tak zapříčil jedno. Na byty za dobrou cenu a ve vhodné lokalitě se hlásily i stovky uchazečů, stály se ale pomyslné fronty i na pronájmy, kterých by si potenciální nájemník dříve jen těžko všiml. Naopak pronajímatelé si logicky mohli začít vybírat. „Nájemníci jsou aktuálně z důvodu významného růstu poptávky nuceni smiřovat se s nižší úrovní standardů v bytech. Zároveň musí splnit daleko více nároků na to, aby byt získali. Pronajímatelé dnes běžně požadují kromě základních údajů o nájemci také další potvrzení. Jde například o doklad od zaměstnavatele nebo výpis z katastru a další. To vše, aby si mohli zajistit co nejvhodnějšího nájemníka,“ vysvětluje Lenka Veselá, advokátka ze Sdružení na ochranu nájemníků.

Kromě široké nabídky zájemců, ze které si dnes mohou pronajímatelé vybírat, si také mohli začít diktovat vyšší cenu.  Stejně jako letos i v příštím roce ale podle jeho slov zůstanou měsíční náklady na nájemní bydlení níž než měsíční splátky průměrné hypotéky.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality