ČNB varuje před zpětnými hypotékami. Lidé kvůli nim mohou přijít o peníze i nemovitost
Česká národní banka, která dohlíží nad trhem s finančními službami, varovala před takzvanými "zpětnými hypotékami," které umožní seniorům prodat nemovitost, pak ji ještě několik let užívat a pobírat rentu. Podle ČNB je takový finanční produkt "velmi rizikový." Lidé kvůli němu totiž mohou přijít o majetek v případě, že poskytovatel takového úvěru zkrachuje.
- Zpětné hypotéky se zaměřují na důchodce, kterým prodej nemovitosti může zajistit rentu.
- ČNB varuje, že klient může přijít o svůj majetek v případě krachu poskytovatele půjčky.
- Produkt blízký zpětné hypotéce začala jako první v Česku nabízet pražská nebankovní společnost Finemo.cz.
Podle ČNB je "zpětná hypotéka" velmi riziková. Majitel může o nemovitost snadno přijít.
Reverzní hypotéky, které jsou rozšířené zejména ve Spojených státech, se zaměřují na seniory, kteří vlastní dům nebo byt a chtějí část hodnoty nemovitosti zpeněžit a zajistit si rentu na stáří. Příkladem je penzista, který prodá svůj rodinný dům - obdrží část prostředků ihned a část je mu vyplácena formou doživotních splátek.
Produkt, nazvaný Renta z nemovitosti, začala v Česku jako první tento měsíc nabízet pražská společnost Finemo.cz. Nebankovní firma vznikla teprve letos v dubnu. Banky zatím takový produkt nenabízejí. "Nezdá se nám příliš etický a pokládáme jej za potenciálně rizikový," říká například Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.
Nový úvěr se objevil v době , kdy stát připravuje zpřísnění spotřebitelských půjček a hypoték. Připravované změny, které částečně vycházejí ze směrnice Evropské unie, si kladou mimo jiné také za cíl zpřísnit podmínky pro tisíce nebankovních společností, které poskytují půjčky sociálně slabým lidem a pak zneužívají jejich neinformovanosti při vymáhání dluhů.
Poskytování reverzních hypoték, podobných těm v anglosaských zemích, také brání legislativa. Podle ČNB jde o to, žesoučástí transakce je zpravidla nákup nemovitosti, ale banky v rámci bankovní licence s nemovitostmi obchodovat nemohou. Navíc jsou některé zpětné hypotéky formou pojištění, tedy činností, která je vyhrazena pojišťovnám, ne bankám.
Splácení až po smrti klienta
Produkt Finemo je postaven na principu: s klientem je sjednán úvěr, který je zajištěn jeho nemovitostí. Není ale splácen průběžně, ale až po smrti klienta, případně při prodeji nemovitosti nebo při nedodržení podmínek. "V penzi se lidé často dostávají do situace, že sice bydlí ve svém, ale scházejí jim finanční prostředky na běžný život a provoz domácnosti. V takové situaci může být pro řadu penzistů právě Renta z nemovitosti zajímavou variantou," uvedlo Finemo v tiskové zprávě. Podle Jiřího Vránka, spolumajitele společnosti, produkt cílí na úzkou skupinu seniorů, zejména na ty bez dědiců. "Chceme, aby naši klienti dožili důstojně ve své oblíbené nemovitosti," řekl Vránek.
Autor: Marek Miler, Jiří Hovorka
Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-64567410