Jednoduché úpravy, díky kterým můžete i starší nemovitost pronajmout za zajímavé peníze

Kdo kupuje nemovitost na pronájem, obvykle vyhledává novější domy či byty. Ty bývají ale často předražené nebo rychle rozebrané. Pokud máte čas a chuť na rekonstrukci, můžete i starý panelákový byt přeměnit na investičně zajímavý. Stačí pár úprav a za nájem dostanete o desítky procent víc.

Upravte dispozici

Pokud kupujete panelákový byt k pronájmu, zbavte se starého umakartového jádra. Starší byty (zejména ty panelákové) často mívají více menších místností, takže není na škodu některé propojit. Zkuste tedy pozměnit celkovou dispozici, aby byly pokoje otevřené a prosvětlené. Spousta majitelů při rekonstrukci propojuje obývací pokoj s kuchyní. Když z bytu 3+1 vytvoříte 3kk, není to tak, že by měl nižší hodnotu kvůli tomu, že má o jednu místnost méně. Naopak se v něm potenciální nájemce bude cítit mnohem lépe, protože se zbaví tmavých chodeb a dveří. To stejné platí i u rodinných domů.

TIP:Než se pustíte do bourání příček, vždy si přizvěte statika, který musí posoudit, které zdi jsou nosné. V nižších patrech bytových domů se může stát, že vám nepovolí zbourat ani nenosné příčky. Mohlo by vám projít ale alespoň posunutí dveří nebo zakomponování světlíku.

Zvyšte soukromí

U rodinných domů jsou nepříjemná okna do ulice, v bytových domech zase výhled do jiných bytů. Se soukromím a izolací proti hluku vám pomůže venkovní stínění. Kromě toho, že vám venkovní žaluzie nebo rolety pomohou zachovat soukromí, také výrazně snižují teplotu v místnosti – pokud má tedy nemovitost okna orientovaná na jih, je jejich stínění téměř nutností, aby bylo v bytě příjemně.

TIP:V bytových domech se o instalaci venkovního stínění musíte nejprve poradit s SVJ. Fasáda je totiž společná část domu. Může se ale stát, že se SVJ rozhodne instalovat stínění na všechny byty a získáte hromadnou slevu.

Snižte energetickou náročnost

První kroky by měly vést k výměně starých spotřebičů za úspornější varianty (lednička, pračka nebo žárovky). Velkým pomocníkem jsou také chytré termostatické hlavice, které regulují vytápění podle aktuální teploty v místnosti.

Pokud se chystáte k větší rekonstrukci, podívejte se, na co můžete získat dotace. Například v rámci programu Nová zelená úsporám je jich vypsaných hned několik.

·       Typicky se začíná výměnou starého kotle nebo instalací tepelného čerpadla.

·       Velký rozdíl udělá i zateplení domu, případně výměna oken.

·       Trendem současnosti je i využívání tepla z odpadní vody a splachování dešťovou vodou.

·       Dotaci dostanete také na venkovní stínění, fotovoltaiku nebo dobíječku na elektromobily – a to je prvek, který může být při pronájmu velkým lákadlem pro moderní rodiny.

Interiér zařiďte minimalisticky

Pokud chcete oslovit co největší skupinu uchazečů, vyhněte se oranžovým kachličkám nebo žlutým stěnám. Každý má totiž jiný vkus a někoho by rádoby módní výstřelky mohly od dlouhodobého pronájmu odradit. Navíc trendy trvají jen chvíli a po pár letech působí zastarale. Koupelnu i kuchyni udělejte raději v neutrálních přírodních tónech a stěny v celém domě/bytě vymalujte na bílo. Dáváte tím případným nájemcům prostor zařídit si to doma podle svého vkusu. S bílými stěnami je navíc prostor příjemně prosvětlený. Na celkovém dojmu z nemovitosti mají velký podíl také podlahy a dveře. Pokud jsou viditelně zničené, zkuste je vyměnit, nebo alespoň renovovat. Dřevěnou podlahu i dveře můžete přebrousit a nalakovat. Přes podlahu můžete případně položit koberec nebo plovoucí podlahu i bez vytrhávání původních materiálů.

Staré kovové zárubně také nemusíte vytrhávat ze stěn, ale můžete je překrýt tzv. obložkovou zárubní. Když i za poměrně malou investici sjednotíte podlahy, dveře a stěny v celém domě, bude hned vypadat hodnotnější.

Zdroj:

 https://realitymix.cz/realitni-clanky/jednoduche-upravy