Odhad ceny nemovitosti může vyjít u každé banky jinak. Podle toho, jak velké riziko je na sebe ochotná vzít.

Hypoteční banky se připravují na horší časy. Častěji než dřív oceňují nemovitosti na nižší hodnotu, než za jakou cenu by je rádi prodali jejich majitelé. Rozdíl může jít do desítek procent.

Hypoteční banky se snaží minimalizovat riziko ztráty. Pokud nebude dlužník hypotéku splácet, což v současné nejisté situaci a končícím moratoriu na půjčky hrozí víc než dosud, zůstane bance nemovitost. Čím nižší prvotní odhad ceny, tím nižší riziko, že ji prodá se ztrátou.

„Pokud banka půjčí 80 procent z ceny a klient přestane v prvním roce splácet, nemovitost může skončit v dražbě. A tam bude vyvolávací cena 70 procent z odhadní ceny určené znaleckým posudkem. Riziko nesplácení roste s nejistotou příjmu. Pokud všichni v současnosti cítí riziko výpadku příjmu, je chování banky logické,“ míní člen dozorčí rady Asociace realitních kanceláří a šéf realitní sítě Justo Michal Pazdera.

Před rokem nebyl problém

„Banky jsou ostražité a raději nemovitost naceňují na nižší hodnotu než například ještě před rokem,“ tvrdí Radek Škrabal, šéf právníků společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. „I když si zájemce ještě před podpisem rezervační dohody sám u banky zjistí, že dle svých příjmů by neměl mít problém hypotéku dostat, zádrhel nastává právě až v následných procesech vedoucích ke sjednání úvěru - při odhadu ceny zastavované nemovitosti,“ doplnil.

Odhadce musí nyní podle mluvčí Hypoteční banky Andrey Vokálové více pracovat s vyhodnocováním i očekávaného vývoje v horizontu následujícího půl až jednoho roku a toto zohlednit ve stanovené obvyklé ceně.

Co s tím

Někdy je možné tušit dopředu, o kolik opatrnější banka při stanovování odhadní ceny bude. „Makléři mají k dispozici školení a aplikace, jež pracují se stejnými daty jako banky. Víme tedy, v jakém rozmezí se bude pohybovat on-line ocenění banky,“ říká Michal Pazdera ze sítě Justo.

Pokud makléř prodává byt za pět milionů korun a ví, že on-line odhad bude mezi 4,5 a 4,7 milionu, je schopen to zájemcům říct už v prvním telefonu před prohlídkou nemovitosti. „Protože ví, že většina bank dnes poskytuje úvěry do 80 procent LTV, je makléř schopen spočítat, že zájemce o koupi bude potřebovat 1,4 milionu z vlastních zdrojů. Naštěstí už nemusíme počítat s daní z nabytí,“ doplnil. Pak se dá navýšit procento hypotéky nebo částku doplnit jiným úvěrem, pokud na to stačí příjmy

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/banky-skrtaji