Rodinných domů na prodej ubývá ve všech krajích, ceny začaly růst

Oživení nemovitostního trhu se začíná dotýkat peněženek dalších lidí. Po zájemcích o byty si musí nachystat více peněz i kupci, kteří touží po vlastním rodinném domě. Těch v nabídkách realitních kanceláří ubývá, čehož jejich majitelé využívají ke zdražování. To je zatím mírné, v letošním roce ale může zrychlit. Roste zájem o starší domy před rekonstrukcí.

Jak výrazně letos rodinné domy podraží, nyní není jasné. Odvíjet se to bude například od tempa, jakým bude ČNB a následně i komerční banky snižovat úrokové sazby. Meziročně mezi únory domy podražily o necelá tři procenta na průměrných 43 700 korun za metr čtvereční.

U této kategorie nemovitostí ale obzvlášť platí, že ceny se regionálně výrazně liší především v závislosti na tom, jak snadné je se z nich dostat do velkých měst.Martin Ponzer, výkonný ředitel služby Bezrealitky,predikuje, že zdražování domů může být pomalejší mimo okolí Prahy a Brna, případně u nemovitostí ležících mimo krajská centra.

Hlavním faktorem, který cenu domů ovlivňuje, je oživení poptávky. Zatímco v uplynulých dvou letech zájem podobně jako u ostatních typů realit klesal, nyní se na trh vracejí lidé, kteří čekali na levnější hypotéky. U nich banky aktuálně začínají snižovat úrokové sazby.

Hitem jsou starší domy

M. Ponzer přisuzuje vliv na aktuální oživení poptávky také dotačnímu programu Oprav dům po babičce, který mohou využít majitelé zanedbaných starých domů. Ten v uplynulém roce zájemce ke koupi příliš nemotivoval, s levnějšími hypotékami ale začíná být atraktivní.

„Je zajímavé, že zatímco poptávka po novějších domech meziročně klesla o více než třetinu, u starých domů vzrostla o dvě pětiny,“ uvedl M. Ponzer.

Zdražování rodinných domů může být pro zájemce výraznějším problémem než v případě bytů. A to nejen proto, že dům je co do rozlohy až na výjimky větší. Jestliže dříve ceny domů a bytů shodně rostly a vrcholů dosáhly na jaře 2022, poté se jejich vývoj lišil.

„Zatímco nabídkové ceny bytů znatelně klesaly téměř ve všech krajích a nyní opět rostou, tak u rodinných domů došlo po dosažení maxim ve většině krajů pouze k nepatrnému poklesu nebo ceny spíš víceméně stagnovaly,“ konstatovala Smutná. Další zesílení poptávky tak může ceny domů vyhnat na nová rekordní čísla.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/clanek/finance-rodinnych-domu-na-prodej-ubyva-ve-vsech-krajich-jejich-ceny-zacaly-rust-40464612