S hypotékou nečekejte, není na co. Sazby můžou růst i k pěti procentům

Sazby hypoték už začínají čtyřkou. Na startu letošního roku byl přitom průměr pod dvěma procenty.

Uvažujete aktuálně o pořízení vlastního bydlení na úvěr? Pokud nemůžete rok nebo déle čekat, zda nebude líp, jednejte. Budete-li mít to štěstí a najdete vhodnou nemovitost, požádejte o hypotéku co nejdřív. Ceny hypoték ani nemovitostí totiž v následujících měsících klesat nebudou. Shodují se na tom experti oslovení SZ Byznys.„Kdo chce hypotéku, měl by tak udělat co nejdříve, neboť stále stoupají ceny nemovitostí i peněz. Očekávám, že inflace v Česku bude odeznívat během léta příštího roku,“ podotkl bankovní expert poradenské firmy PwC Petr Kříž.

Šéf poradenské sítě Partners Petr Borkovec přitom doporučuje využít spíše krátkou fixaci do tří let. „I v případě, že člověk ještě nemá vhodnou nemovitost a opravdu pořízení nemovitosti plánuje, tak bych s tím neotálel a využil možností některé z bank, která nabízí poskytnutí či rezervaci hypotečního úvěru bez nemovitosti a klient pak získá garanci v řádu měsíců, aby vhodnou nemovitost našel,“ radí. „Pokud ČNB bude i nadále zvyšovat základní úrokovou sazbu, tak se v pololetí dostaneme na 4,5 procenta.“

ČNB avizovala, že bude své sazby dál zvyšovat. Naposledy to udělala těsně před Vánoci, kdy zvýšila základní sazbu v ekonomice o procentní bod na 3,75 %. A ačkoli sazby ČNB mají na hypoteční úroky vliv „jen“ nepřímý, letos to vypadalo, že hypotéky zdražovaly podobným tempem, jak skákaly nahoru

Zkratky s velkým dopadem do praxe

V dubnu se vlivem regulace ze strany České národní banky zpřísní podmínky pro poskytování hypoték. Banky budou muset začít uplatňovat ukazatele LTV, DTI a DSTI (viz box níže). Centrální banka sama odhadla, že se zavedením limitů na maximální výši úvěru ve vztahu k ceně nemovitosti a na maximální poměr celkového dluhu a měsíční splátky k příjmům žadatele bude mít problém desetina lidí, kteří by letos hypotéku dostali.

Úvěrové ukazatele

Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby tento ukazatel nepřesáhl u nových úvěrů 90 % a od dubna 2022 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let, kteří si pořizují vlastní bydlení).

Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).

Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba) na jeho ročním čistém příjmu. Zjednodušeně řečeno jde o procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let).

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-hypoteka-s-hypotekou-necekejte-neni-na-co-sazby-muzou-rust-i-k-peti-procentum-182797