Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda ve čtvrtek 30.4.2020 schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty u hypoték budou nadále možné u všech smluv uzavřených do konce roku 2021. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zrušení slibovala už od konce března a téměř zastavila realitní trh. Zákon musí ještě schválit Poslanecká Sněmovna.

Novela by měla mít podle ministryně zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března, kterou ministerstvo kvůli pandemii odložilo do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji pak někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. To se týká lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později.

Časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Novelu pak podle ministryně předloží vláda v rámci standardního legislativního procesu. „Neměla by se projednávat ve stavu legislativní nouze,” dodala Schillerová.

Zdroj:  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-schvalila-zruseni-dane-z-nabyti-nemovitosti