Zlatá éra hypoték letos končí. Řada lidí na ně nedosáhne

Od počátku dubna ČNB „vrátila do hry” přísnější pravidla pro poskytování hypoték, od kterých ustoupila v době koronakrize. Banky se jich nyní již musí držet, nejsou jim centrální bankou jen doporučována.

Opět tedy platí, že banky půjčí jen 80 procent z hodnoty zastavované nemovitosti, lidé tak zbylou pětinu musí mít naspořenou, případně ručit i další nemovitostí. Celkový dluh žadatele (tedy i případné další půjčky a úvěry včetně hypotéky) nesmí přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu (tzv. parametr DTI). Měsíční splátky úvěrů nesmí být vyšší než 45 procent čistého měsíčního příjmu (tzv. parametr DSTI). Mladí lidé do 36 let mají podmínky mírnější.

Růst hypotečních sazeb se dá očekávat i v následujících dnech a týdnech. ČNB opět zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na úroveň pěti procent. Základní sazba je tak nejvyšší od konce listopadu roku 2001. Na růst sazeb ČNB komerční banky reagují právě zvyšováním úrokových sazeb svých úvěrových produktů, pochopitelně včetně hypoték.

 „Na hypotéky nedosáhne zhruba třetina žadatelů. Kvůli zpřísnění podmínek a dalšímu růstu úroků ČNB na hypotéku brzy nedosáhne hned celá polovina žadatelů,” odhaduje ekonom Lukáš Kovanda. Jak dále doplnil, průměrná sazba hypoték se v blízké době ocitne na úrovni kolem šesti procent, což je nejvyšší hodnota od přelomu tisíciletí.

Výrazně hlouběji do peněženek budou muset sáhnout i ti, které v nejbližší době čeká konec fixace a budou tak muset svou hypotéku tzv. refinancovat. Měsíční splátky mnohým vzrostou o tisíce korun.

„Přesně před rokem jsme měli sazby okolo 2,1 procenta, nyní to bude okolo 5,1 procenta, což v praxi znamená, že s každým financovaným milionem bude měsíční splátka vyšší o téměř 40 procent, bereme-li v úvahu splatnost 25 let,“ doplnil Libor Ostatek ze společnosti Broker Trust.

Vliv růstu úrokové sazby na výši měsíční splátky u hypotéky 3 mil. korun se splatností 30 let

Úroková sazba

Výše měsíční splátky

Rozdíl(1)

2 %

11 089 Kč

 

3 %

12 649 Kč

+ 1560 Kč

4 %

14 323 Kč

+ 3234 Kč

5 %

16 105 Kč

+ 5016 Kč

6 %

17 987 Kč

+ 6898 Kč

7 %

19 960 Kč

+ 8871 Kč

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/clanek/zlata-era-hypotek-letos-konci