Zlevňování bytů skončilo, míní experti

Kdo chce koupit byt se slevou, má možná jednu z posledních šancí. Alespoň pokud se vyplní predikce realitních expertů nebo České národní banky. Ti předpokládají, že zájem o koupi bytů kvůli poklesu úrokových sazeb hypoték ožije. Spolu s tím se vrátí i zdražování.

Odhadovaný růst cen by nicméně neměl být tak silný jako třeba v roce 2021, kdy byty za dvanáct měsíců podražily takřka o čtvrtinu.ČNB, která prognózy realitního trhu sestavuje kvůli možnému dopadu na banky, předpokládá zdražování o necelých pět procent.

Jedním z hlavních faktorů, který ceny ovlivňuje, je poptávka. Ta loni začala opět růst, což ukazují i data. Objemy nově poskytnutých hypoték byly během loňského druhého pololetí meziročně zhruba dvojnásobné. Tento trend pokračoval i letos v lednu.

Zásadním faktorem, který zdražuje nemovitosti, je také slabá nabídka. Výstavba nových bytů v minulém roce výrazně zpomalila. Růst cen může způsobit alespoň to, že se na trh dostanou byty od majitelů, kteří je nechtěli prodávat v době zlevňování.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zlevnovani-bytu-skoncilo-mini-expert