Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí není zadarmo

Vládou připravená legislativa počítá se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí, což je rozhodně krok správným směrem, neboť sníží finanční náročnost pořízení nového bytu či domu pro kupující. Další daňové změny související s pořízením nemovitosti však již příznivé nejsou.Příslušný návrh se bude opětovně projednávat ve Sněmovně; plánuje se zpětná účinnost

Důvody zrušení daně z nabytí nemovitých věcí byly nasnadě

Při placení daně z nabytí nemovitých věcí docházelo k již druhému zdanění, protože pořízená nemovitost byla koupena z již zdaněných peněz ze zaměstnání nebo z podnikání. Navíc povinnost platit 4% sazbu daně prodražovala kupujícím pořízení nové nemovitosti. „Zájemci o koupi nemovitosti museli mít pro platbu daně z nemovitých věcí připraveny peníze v řádech desetitisíců korun, které nyní mohou využít například na vybavení nemovitosti,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Rozhoduje datum koupě nemovitosti

Pro zrušení daně z nabytí nemovitých věcí se počítá se zpětnou účinností, rozhodující je lhůta pro podání daňového přiznání od 31. 3. 2020, přičemž daň z nabytí nemovitých věcí bylo nutné zaplatit do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl zapsán vklad do katastru nemovitosti. „V praxi to znamená, že pokud projdou zákonné změny úspěšně celým legislativním procesem, tak při koupi nemovitosti od prosince 2019 a následném zaplacení daně vznikne nárok na vrácení této platby na základě podané žádosti,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Kdy můžete uplatnit snížení daňového odpočtu?

Zaplacené úroky během roku z úvěru na bydlení, kterým byla řešena vlastní bytová situace, bylo možné při splnění zákonných podmínek odečíst od daňového základu, přičemž daňový základ bylo možné snížit až o 300 tisíc korun. Oproti stávajícímu stavu dojde ke změně u limitu a nově úhrnná částka úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, nesmí překročit 150 tisíc Kč. Zaměstnanci budou nadále daňový odpočet uplatňovat u svého zaměstnavatele v ročním zúčtování daně a OSVČ v daňovém přiznání.

Zatímco daň z nabytí nemovitostí se zruší v den vyhlášení novely ve Sbírce zákonů, změny u úroků by měly platit až od ledna 2022.

Pozor na lhůty časových testů

V případě, že mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplyne zákonem stanovený časový test, potom je takový příjem osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. Takový příjem se tedy ani neuvádí do daňového přiznání. Při prodeji nemovitosti, v níž poplatník neměl bydliště po dobu dvou let bezprostředně před prodejem, činí současný časový test 5 let. Při prodeji nemovitosti během časového testu je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání a hrubý zisk zdanit. Od roku 2021 však počítá legislativa s prodloužením tohoto časového testu na 10 let. Investoři pořízením další nemovitosti za účelem jejího prodeje v čase se ziskem se tedy vyhnou zdanění zisku z této obchodní transakce až po deseti letech. Pro prodej nemovitosti, ve které má prodávající bydliště, zůstává časový test nadále dvouletý a daňově osvobozen je i příjem z prodeje při nedodržení dvouletého časového testu, pokud jsou peníze použity na řešení vlastní bytové situace – typicky při koupi většího bytu.

Zdroj:                  https://okolobytu.cz/clanky/zruseni-dane-z-nabyti

Autor:                 Cilka Eglová, Poradna pro SVJ