Pronajímáte byty? Zařiďte si živnosťák, plánuje stát

Lidé pronajímající byty by se měli připravit na nové povinnosti a pravidla, Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) totiž přichystalo novelu živnostenského zákona, podle níž si budou muset zažádat o živnostenský list.

 „Úprava by se měla dotknout pronajímání více než tří bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami,“ konstatoval mluvčí ministerstva Milan Řepka. Novela podle něj zatím existuje v pracovní podobě, jeho úřad ji zaslal dalším ministerstvům k posouzení a k připomínkám.

 „Je třeba zejména zhodnotit soulad návrhu s ústavním pořádkem,“ dodal Řepka. Z toho důvodu zatím není jasné, kdy se návrh dostane do standardního připomínkového řízení a k poslancům do sněmovny.

Návrh ministerstvo průmyslu vypracovalo kvůli „problematice boje s chudobou a sociálním vyloučením“, a MPO jej dostalo za úkol na kulatém stole pořádaném ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). „Ministerstvo průmyslu již své představy o zavedení živnostenských oprávnění připravilo,“ konstatovala minulý týden na tiskové konferenci u příležitosti dvou set dnů ve funkci.

Důvodem, proč stát na zavedení živnostenského oprávnění trvá, je kšeftování některých lidí, kteří zvláště v příhraničních a chudých oblastech skupují levné byty, předraženě je pronajímají a „rejžují“ velké peníze ze sociálních dávek.

Více kontroly

Pokud se podaří živnostenské oprávnění zavést, dostanou se více pod kontrolu, budou muset danit příjmy, které z této činnosti plynou a mít také označenou provozovnu, kterou nahlásí na živnostenský odbor příslušného městského či obecního úřadu.

Zdroj:  www.denik.cz/ekonomika/