„Vejminky“ se po 70 letech vrací. Stojí i pod milion, říká šéfka startupu

Minidomek stojí i méně než milion a nejsnazší cesta k němu je přes žádost o výminek.

Krize bydlení tak vytváří prostor pro růst českých firem, které vyrábějí anebo zprostředkovávají bydlení v tzv. tiny houses neboli minidomcích.

„Už 28 metrů může být na trvalé bydlení pro jednoho člověka, možná i pro pár, fajn. Má to hodně úložných prostor. Je tam plnohodnotná kuchyň, sociální zařízení. Máte tam patro s přistýlkou pro návštěvy,“ popisuje vybavení většinou dřevěných, nízkoenergetických domků Romana Voříšková, která ještě s Jitkou Plevovou spoluzaložila startup Kodu.

Cílovou skupinou pro mrňavé domky jsou singles, lidé startující kariéru i senioři. „Starší lidé, kteří třeba už postavili jeden velký dům, uvědomují si, že jim stačí jeden až dva pokoje a hlavně ta zahrada, příroda. To je pro nás zajímavá cílová skupina,“ říká Voříšková v rozhovoru.

Cena začíná na 700 tisících

Hlavní výhodou minidomů je totiž nízká cena. U zhruba stovky výrobců tiny housů a mobilheimů, kteří v Česku působí a mezi které patří například Tymi v Tiny, Blokki či Český Tiny house, se může konečná cena velmi lišit podle toho, zda se jedná o zateplený celoročně obyvatelný domek nebo spíše letní chatku, usazenou někde v zahrádkářské kolonii.„Pokud chcete plnohodnotnou, celoročně obyvatelnou variantu, tak bych se nedívala na nic, co stojí méně než 700–800 tisíc. Za milion a půl můžete mít výborný tiny house, který vám vydrží,“ říká Romana Voříšková.

Povolení je třeba, ale snazší

Od loňského července se ale tiny house, ať už slouží k rekreaci, bydlení nebo podnikání, neobejde bez stavebního povolení. „Nemůžete stavět na louce, nemůžete stavět na poli, musíte mít stavební pozemek na zastavitelném území.“Snazší variantou je postavit domek na pozemku, kde už jiná stavba stojí. V rámci novely stavebního zákona, která platí od loňského července, se objevila staronová kategorie bydlení, u níž je ale povolování snazší. Výminky či výměnky, nejčastěji ovšem známé jako „vejminky“.

Novela stanovuje jasná pravidla, která musí majitelé při stavbě výměnku dodržet. Výměnek nesmí přesáhnout rozlohu 80 metrů čtverečních a výšku pět metrů. Smí mít jedno nadzemní podlaží a nesmí mít sklep. Lze ho postavit pouze na pozemku rodinného domu.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-vejminky

Autor: Makéta Bidermannová